Kirjeldus
„Neljas tee“ on Pjotr Uspenski vahendusel meieni jõudnud õpetuse seni kõige põhjalikum kogu. Raamat sisaldab tema ettekannete tekste aastatest 1921–1946 ning selgitab detailselt G. I. Gurdžijevi õpetuse praktilisi aspekte. Uspenski ülesanne selle raamatu koostamisel oli Gurdžijevi suusõnaliselt edasi antud materjalide süstematiseeritud esitamine.
Samamoodi nagu „Tertium Organum“ keskendub uuele mõtlemisele, on ka „Neljanda tee“ tähelepanu all elamise uus viis. See demonstreerib sisemist arengutrajektoori, mida järgida tavapärastes elutingimustes – erinevalt kolmest traditsioonilisest maailmast eemaldumist eeldavast eluviisist: fakiiri, munga ja jooga teest. „Neljas tee“ juhendab neid, kes otsivad tõelise sisemise kasvamise rada meie tänastes tingimustes.
Georgi Gurdžijev (u 1866/1877–1949) sündis Armeenias, tema täpset sünniaega, noorus- ja rännuaastaid ning allikaid, kust ta oma teadmised ammutas, varjutab salapärasuse loor. Tema õpetuses on jooni zenist, hinduismist, budismist, Sokrateselt, Platonilt, stoikutelt, vedaantast, mitmetest muistsetest tarkuseallikatest. 1912. aastast hakkas ta moodustama õppegruppe Moskvas ja Peterburis. Pärast revolutsiooni Venemaalt lahkunud, õpetas ta mitmel pool Euroopas, Aasias ja Põhja-Ameerikas.