Description
Psühholoogias on öeldud, et suurte teooriate ja uudsete ideede aeg lõppes 20. sajandi esimese poolega ning edaspidi psühholoogiateadus vaid täpsustus katsete ja uuringute abil ning et uusi, suuri filosoofilisi ja originaalseid arenguid enam ees pole. Lugedes Ken Wilberit, saab selgeks, kui ekslik see seisukoht on. Tema täielikku panust mõistame alles aastate pärast, aga juba praegu on selge, et iga iseseisvast mõtlemisest ja filosoofilistest aruteludest huvituv inimene peaks olema kursis Wilberi käesolevale ajastule tõsiseid väljakutseid esitavate ideedega. Minu jaoks on Ken Wilber inimene, kes muutis minu maailmapilti ja avardas selle tunnelnägemisest 360 kraadini. Head lugemist!
Alar Tamming, psühholoogiamagister
Kui ma enda jaoks Ken Wilberit millegagi peaksin võrdlema, siis pigem mõne bändiga, kelle esimesed plaadid elu lõpuni kõnetavad ja kelle uuemad katsetused küsimärke tekitavad, kui veiniga, mis vanemaks saades järjest paremaks läheb. Napilt kolmekümnese Wilberi kirjutatud „Atmani projekt” ja „Eedenist alates” on täiuslikud narratiivid, mida loen ilmselt suure naudinguga ka vanas eas.
Jürgen Innos, tõlkija (PhD)
Ken Wilberi „Eedenist alates” ilmus aasta pärast tema „Atmani projekti” (1980), milles ta klassikalise hegeliaanina joonistas välja idaliku Absoluudi tagasipöördumise Iseendasse ehk Atmani naasmise Brahmanisse individuaalses plaanis. „Eedenist alates” keskendub kultuurilisele evolutsioonile, milles loomulike arengute kõrval käsitletakse ka patoloogilisi ja domineerivaid arenguhierarhiad. Wilber on väsimatu romantik, kes usub inimesse ja inimkonda, kritiseerib skeptikuid, tehes seda tänu oma sügavale eruditsioonile ratsionaalselt.
Peeter Liiv